neděle 11. května 2008

Animefest 2008



Již dnes k ránu jsem se vrátil domů z pátého ročníku Animefestu. Ročníku, na který budu vzpomínat nejen proto, že byl jubilejní, ale hlavně z toho důvodu, že příjemné zážitky z festu nebyly zastíněny špatnými pocity z obrovského množství lidí, jak tomu bylo minulý rok. Letošní Animefest se totiž konal v brněnském kině Scala a sále B. Bakaly, který byl dokonce klimatizovaný. Zkrátka naprostý luxus, přestože se dostavilo určitě více jak devětset návštěvníků.

Na cestu jsem se vydal v sobotu, kolem půl čtvrté ráno. Cesta vlakem ubíhala pomalu a rozptýlení poskytovaly jen přestupy na jiný spoj. Nuda ovšem končila v České Třebové, kde jsem ihned po nástupu do vagónu poznal, kam velká část pasažérů míří. ^__^ První známou tváří byl pro mě JR da Boss, se kterým jsem strávil zbytek cesty vlakem. Poté jsme se společně vydali pěšky do Scaly. Několik dalších hodin jsem strávil na šatně s některými z organizátorů a s přáteli z online diskuzí.

Promítání jsem tento rok kompletně vynechal (tedy minule také, ale tentokrát to bylo dobrovolně ^__^) a první program, na který jsem se šel podívat, byla přednáška JBr o událostech v japonském hudebním průmyslu za poslední rok. Návštěvníci přednášky se mohli dozvědět novinky například o Hello! Project, Ayumi Hamasaki, či X Japan. Sám JBr sice vyjádřil obavy, jestli budou tyto informace novinkami i pro člověka, co japonskou hudbu poslouchá (což byly obavy částečně oprávněné), ale dle mého názoru měl přednášku pěkně připravenou a osobně mám rád i jeho styl povídání, takže jsem vděčný, že jsem mohl na jeho přednášce být. Dále jsem navštívil Lišákovu přednášku o "Obyčejném kouzlu příběhů". A Lišák opět nezklamal - stejně jako dokonalý příběh, uchvátila přednáška moji pozornost a až do konce ji nepustila. Velmi zajímavé povídání, doplněné perfektními vtipy. Díky za krásné chvíle. Jako poslední byla přednáška Greka1. Přednáška "Jak mluvit". Přednáška o tématu, které jsem ze školy moc v lásce neměl, ale teď bylo vše jinak - mluvil Grek1. Sice také často vtipkoval (někdy i dost nevybíravě ^__^), ale našel si i prostor na upozornění na degradaci češtiny, ke kterému v současnosti dochází. Což je podle mě škoda. Celkově také velmi zajímavá přednáška, za kterou přednášejícímu děkuji.

Cosplaye byly tento rok rovněž povedené. Sice jsem neviděl samotnou soutěž, ale i tak jsem měl dostatek příležitostí si cosplaye prohlédnout. Kluci z Naruta byli super, stejně jako cosplayer, který si zvolil postavu z FLCL (nosit na sobě něco takového celý den, to opravdu zaslouží obdiv). Také na malou Haruhi jsem se nemohl vynadívat... ^_^;;;

Po přednáškách jsem opět šel konverzovat s přáteli a kolem druhé hodiny ranní jsem se vydal na cestu domů.

Prostě super con, díky všem organizátorům za něj, odvedli jste skvělou práci.