úterý 11. listopadu 2008

Návrat do minulosti - Slide

Před několika dny jsem si vzpoměl na jednu ze svých oblíbených her, kterou jsem hrával na C128D. Můj commodor je bohužel již delší dobu bez funkční disketové mechaniky, ale naštěstí existují emulátory, takže je možné si tyto staré hry zahrát, i když nemáte doma počítačové muzeum.

A o co vlastně jde? Slide naprogramoval v roce 1992 Sören Kress. (grafika: Jim Nowak, hudba: Jens-Christian Huus, Richard Rinn) Hra patří mezi logické puzzle, takže úkolem hráče je složit obrazec, který je umístěn vedle hrací plochy. Ta je rozdělena na 11 x 10 polí, z nichž některé (a později všechny) obsahují hrací kameny. Některé mají jen jednu barvu, jiné jsou dvoubarevné. U těchto lze aktivní barvu libovolně měnit. Kameny se na místo určení dopravují postupným posouváním v řádcích či sloupcích. Pokud se na pole dostane kámen s požadovanou barvou, je zde uzamčen a řádkem ani sloupcem, na kterých tento kámen leží, již nelze posouvat. Také všechny přebytečné kameny z daného řádku nebo sloupce zmizí. Princip je tedy celkem jednoduchý, obtížnost hry samotné se ale velmi rychle zvyšuje. Ve vyšších levelech je až příliš snadné, zamknout si omylem souřadnice, ve kterých ještě správný kámen chybí, či se neopatrným hraním připravit o kameny požadované barvy.

Zpětně se docela divím, jak jsem mohl Slide vůbec dohrát. ^__^ Kdysi jsem nad touto hrou strávil dlouhé hodiny a třeba si po šestnácti letech od svého vzniku najde nové hráče. ^_^ Rozhodně na to pořád má.

Linky:

Video z 2. levelu, ze kterého je celý princip vidět mnohem lépe, než z mého pochybného vysvětlování... ^__^

Emulátor VICE

Slide na c64.com

Screeny: