neděle 22. března 2009

Wonder Momo

Wonder Momo (ワンダーモモ) je beat 'em up, vydaná v roce 1987 společností Namco. Původně byla určena pro arkádu, ale o dva roky později byla naportována i pro PC-Engine a před dvěma lety se dočkala i vydání na Virtual Console. Žádná z verzí ale bohužel nebyla vydána mimo Japonsko. Prý kvůli pochybnému obsahu. ^_^ (Že by šlo o to, že jsou hlavní postavě - Momo - při výskoku vidět kalhotky? ^___^)

Samotná hra je koncipována jako divadelní představení - veškeré souboje se tedy odehrávají na pódiu a úspěšně dokončený level uzavírá padající opona. Ovládání hry není vzhledem k jejímu původu nikterak složité. Momo dokáže útočit pouze kopy a umí se skrčit, či vyskočit. Je také schopna dvou transformací. K první může dojít buď za pomoci tornáda, které se ve hře objevuje, či samovolně, pokud je "wonder metr" na dostatečné úrovni. V tomto stádiu, které samozřejmě trvá jen omezenou dobu, dostává Momo k dispozici obruč, jejíž pomocí lze realizovat útoky na dálku. Druhá transformace je podmíněna sebráním speciálního power-upu. V tomto nejvyšším stádiu kolem sebe Momo vystřeluje energetické paprsky a velice účinně se tak brání nepřátelům.

Osobně jsem testoval jak arkádovou verzi (prostřednictvím emulátoru Mame), tak verzi pro PC Engine / TurboGrafx-16. Bohužel Mame si nějak nerozumí s mým pc a bere si veškerý systémový čas. Nejspíš díky tomu se hra poměrně špatně ovládá, což jí činí dost obtížnou. To verze pro PC Engine, běžící na emulátoru Ootake, je ovladatelná podstatně lépe. Ale ta je zase oproti arkádové verzi pozměněna.

S postavou Momo se dále můžete setkat například v Tales of the Abyss, nebo v Namco × Capcom, kde je dokonce hratelná.

A jak jsem se vůbec dostal k více jak dvacet let staré japonské arkádě? Samozřejmě díky はるこ a jejímu songu Wonder Momo-i, ve kterém vyžívá jak originální melodii, tak téma dvou transformací. V cosplayi Wonder Momo dokonce odzpívala i pár koncertů.

Linky:

Ukázka ze hry (první level)

Wonder Momo-i

Mame

Ootake

Wonder Momo (arkádová verze)

Wonder Momo (PC Engine)

Obrázky:

Screenshot z verze pro arkádu


Obal PC Engine verze


Momo-i cosplayující Wonder Momo ^__^