neděle 10. května 2009

Animefest 2009



Na letošní Animefest jsem původně plánoval přijet hned od začátku, ale nakonec jsem cestu o pár hodin odložil a vyrazil až v pátek večer vlakem EuroCity Alois Negrelli, který zajišťuje spojení na trase Berlín - Brno. Díky luxusnímu prostředí "écéčka" a němčině, která ke mě doléhala od mých spolucestujících, pro mě výlet začal smutnou vzpomínkou na loňskou návštěvu Kasselu. O to více jsem se těšil do Brna, doufajíc, že mě Animefest přivede na jiné myšlenky. Cesta samotná probíhala bez problémů a do Scaly jsem dorazil něco před jednou hodinou v sobotu. Na programu byl zrovna Gunbuster 1, takže jsem zamířil hned do sálu. Ovšem reakce publika na dění na plátně mi způsobily údiv a nutily mě zamýšlet se, zda tam vůbec patřím. U scén, u kterých jsem se nedokázal ani pousmát, a které mi spíše vháněly slzy do očí, se většina diváků zřejmě dobře bavila. S pocitem nesounáležitosti a s úvahami nad celou situací jsem tedy strávil zbytek noci.

Ráno jsem zamířil do sálu B. Bakaly na promítání Saber Marionette J a zůstal i na přednášku "Český otaku v Japonsku". Ta byla sice lehce poznamenána výpadky techniky, ale to mi vůbec nevadilo, protože přednáška samotná mě velmi zaujala jak obsahově, tak i trochu odlišným zpracováním. Poté jsem se vydal do nové lokace - hotelu International - na přednášku od Hitsuji - "Základy etikety, alebo čo (ne)robiť v Japonsku". Hitsujino vyprávění bylo plné osobních zkušeností a občas i velmi překvapivých faktů o chování Japonců. Škoda že uteklo tak neuvěřitelně rychle. Hitsuji totiž měla hodně co říct a i přes rychlé tempo, kterým přednášela, se její projev opravdu hezky poslouchal. Po přednášce jsem se vrátil do sálu B. Bakaly, poslechnout si další přednášku - "Velikáni a velikánky anime soundtrackové tvorby" od Grek1, který měl podobný problém jako Hitsuji. A tím bylo málo času. Ale i tak nás Grek1 stihl seznámit s řadou skladatelů a upozornit nás jak na hudbu k úspěšným anime, ale i na soundtracky, které doprovázejí méně úspěšné seriály a byla by škoda, kdyby je kvůli tomu posluchači opomíjeli.

Po soundtrackové přednášce jsem si povídal s přáteli z HL. Témata byla různá - počítače, anime a také došlo na diskuzi o anime fandomu a jeho vývoji za posledních pár let, o přesunu do mainstreamu, kterého jsme svědky. No nebudu se zde o tom rozepisovat, protože by to bylo spíš na samostatný článek, ale zde jsem se konečne cítil být "mezi svými". V diskuzi jsme pokračovali až do noci, přerušeni jen Lišákovou přednáškou, která byla zkrátka povinností. ^_^ Lišák se rozpovídal na téma "Duchaplné anime" a snažil se odhalit tajemství úspěchu, po kterém pátrají všichni scénáristé, režiséři a ostatní, kdo se na tvorbě anime podílejí. Součástí tohoto hledání byla i výprava do historie důležitých žánrů anime, například mecha, hentai (i když tady bohužel nebylo možné rozebrat důležité detaily, holt dnešní společnost již obtížně přijímá to, co zvládla ta japonská v 80. letech minulého století) tak i povídání o nejvýznamnějších režisérech, studiích a jejich dílech. Lišák opět dokázal, že je mistrem mezi přednášejícími a potěšil mě i podobným vkusem. ^_^

Celkově se Animefest opět povedl, díky všem pořadatelům za něj! ^__^