středa 8. července 2009

Voltcraft IPC-1L

Dlouho jsem přemýšlel o zakoupení nějaké lepší nabíječky pro AA a AAA akumulátory. Nakonec jsem zvolil IPC-1L* od firmy Voltcraft. (stejné zařízení se prý skrývá i pod názvy La Crosse BC-700 a Technoline BL-700) Nabíječka má 4 na sobě zcela nezávislé nabíjecí šachty, což znamená, že můžete naráz pracovat s libovolným počtem a různými druhy (kapacitami) NiMh nebo NiCd akumulátorů. Nabíječka toho samozřejmě zvádá mnohem víc, než pouhé nabíjení. Mezi její funkce patří též měření kapacity akumulátorů, zjištění vadných akumulátorů, zformátování nových, či oživení starých aku, zjištění plného nabití pomocí detekce vrcholového napětí. Samozřejmostí je také vybíjení akumulátorů, udržovací nabíjení a monitorování teploty při nabíjení.

*Písmeno L zde značí "odlehčenou verzi" - tzn. pouze nabíječka a síťový adaptér - bez akumulátorů a jiného příslušenství. Má i nižší vybíjecí a nabíjecí proudy, než IPC-1. Ta je navíc dodávána s osmi AA akumulátory s kapacitou 2500 mAh a s adaptéry, které promění AA článek v C a D článek.

Technické údaje:
Napájení: 100 - 240 V AC / 50 - 60 Hz (zajištěno adaptérem Ktec)
Nabíjecí proud: 200, 500 a 700 mA
Max. kapacita akumulátorů: 3000 mAh
Rozměry: 75 x 37 x 130 mm

Balení obsahuje nabíječku, síťový adaptér a návod k použití. (německy, anglicky, francouzsky a nizozemsky) Český návod je dodáván prodejcem zvlášť.

Foto:


Síťový adaptér i nabíječka mají kryty z klasického ABS.1 - pod těmito plíšky jsou termistory, které monitorují teplotu akumulátorů během nabíjení.
2 - záporný kontakt pro akumulátory typu AAA, které po usazení do slotu dosednou až na jeho dno. Tyto kontakty možná mohly být o něco vyšší - dosedají totiž na okraj aku, které díky tomu ze šachty lehce vyskočí, nicméně kontakt je dobrý a u nabíječky se nepředpokládají žádné otřesy, které by mohly způspbit vypadnutí akumulátoru.
3 - záporný kontakt pro akumulátory typu AA. Ty po usazení zůstanou v rozšířené horní části držáku, takže je zajištěno jejich lepší chlazení, což je praktické vzhledem k vyšším kapacitám a tím i nabíjecím proudům. Tento kontakt je také tvarován o něco lépe, než AAA, takže už akumulátor drží v jeho středu.


Po otevření krytu (což nedoporučuji dělat - riskujete tím poškození zařízení) se vám naskytne pohled na mikroprocesor, který má na starosti všechny funkce nabíječky.
1 - termistory.
2 - kontakty tlačítek jsou realizovány pružnými plíšky na tištěném spoji, které můžete znát z jednoduchých radiobudíků s červeným displejem. Jsou levnější, než klasické mikrospínače a také o něco tvrdší (což hodnotím kladně) a samozřejmě mnohem spolehlivější, než známé gumové kontakty.Na zkušenosti z praxe je zatím příliš brzy, o tom možná někdy příště.

Pokud vás tato nabíječka zaujala, můžete ji zakoupit v internetovém obchodě Kronium za 859Kč (mají zde i IPC-1 za 1649Kč)