neděle 11. října 2009

LED na 1.5 voltu

O víkendu jsem tak trochu uklízel a našel jsem spoustu zajímavých věcí. ^_^ Jednou z nich byl tento miniaturní feritový kroužek.


Díky němu jsem si vzpoměl na nejjednodušší zapojení LED na 1.5 voltu, které jsme kdysi stavěli. (na obrázku níže je několik let stará testovací verze, kterou jsem vyhrabal společně s feritem) No řekl jsem si, že zkusím postavit nějakou hezky uspořádanou mini verzi.


Zapojení je opravdu jednoduché - stačí vám 2x20 závitů navinutých na feritu, nějaký tranzistor, rezistor a LED. Já jsem použil růžovou, u kterých se úbytek napětí pohybuje od 2.5 do 3.7 voltu, v závislosti na typu. Zapojení raději bez komentáře - vím, že tam všechny součástky dostávají dost zabrat, ale to je holt daň za jednoduchost. (radši ani nechci vědět, co je na diodě za průběh... ^^;)


Navinutá cívka. (drát 0.3 mm) Pravda, není to moc úhledně namotané, ale jsem rád, že se to tam vůbec vešlo. ^^


Tranzistor společně s rezistorem na bázi. (docela by mě zajímalo, jaký jsem tam vlastně dal a jak dlouho vydrží proudy a ztrátový výkon, který ho bude namáhat... ^__^;)


Stavba a fotky hotového zařízení:LED v akci... ^___^ (možná by nebylo na škodu zalít součástky nějakým tmelem, aby to vypadalo lépe)
A tady jsem to dával dohromady... ^_^;;