neděle 1. listopadu 2009

Hardwarový update

Nedávno jsem si pořídil HAL3000 ION 9102. Vedly mě k tomu především dva důvody: potřeboval jsem nějakou tichou sestavu, která by mohla být zapnutá 24/7, a která bude mít zároveň co nejmenší spotřebu. HAL3000 toto splňuje dokonale, navíc disponuje i velmi malými rozměry. (20 x 172 x 153 mm) Zakoupil jsem model s Intelem Atom (jak jinak, že...) na 1.6 GHz, 2 GB RAM, GeForce 9400, 6xUSB, HDMI, LAN a 160 GB HDD, který byl v zápětí vyměněn za 500 GB. Výkon této sestavy je více než dostačujicí na web, irc, přehrávání hudby a nějaké další potřebné aplikace. ^_~ Hry jsem moc nezkoušel, ale u IN na Normal zvládne bez problému 60 fps, Lunatic by už byl asi problém, ale to mě až tolik netrápí. ^_^ Co se týče přehrávání videí, u softsubovaného mkv H264 1024x576@1180 kBit/s, AAC 2.0@195 kBit/s kolísala zátěž procesoru od 70 do 80 %, takže bych to viděl jako takové maximum, co je tento stroj schopen přehrát. Ale nekupoval jsem si ho kvůli výkonu. Hlavní předností je již zmiňovaná tichost a nízká spotřeba. Ta se v klidu pohybuje kolem 26 W a ani v zátěži nepřekročí 30 W. Nádhera. Narazil jsem jen na dva nedostatky. Prvním jsou dvířka, která kryjí dva USB porty a konektor sluchátek a mikrofonu na předním panelu. Tyto dvířka mají panty z pružné umělé hmoty, díky čemuž se neustále automaticky zavírají. Opravdu by výrobce udělal lépe, kdyby konektory nechal odkryté, stejně jako na zadním panelu. Ale tento problém jsem vyřešil odstraněním dvířek. Dalším, trochu závažnějším nedostatkem, je LED, která signalizuje zapnutý stav. Zde výrobce patrně nechápe význam slova "signalizace". Je mi líto, ale pokud mi večer tato LED osvítí celý pokoj, opravdu to za "signalizaci" nepovažuji. Nevím, jestli jsou modré vysocesvítivé LED v současnosti nejlevnější, nebo k jejímu použití vedlo výrobce něco jiného. Každopádně jsem nebyl ochotný se s takovou září smířit. Zkusil jsem tedy nejdříve přelepit vnitřní stranu světlovodu papírkem. Pomohlo to, ale pořád to nebylo ono. Takže jsem část světlovodu utavil pájkou, abych mohl na LED položit kousek molitanu. OK, to bylo ještě o něco lepší, ale pořád pronikalo celkem ostré světlo právě kolem konektorů na předním panelu. V tuto chvíli jsem rezignoval na jakékoliv zakrývání LED různými věcmi a prostě jsem na základní desce přeškrábl cestičku, která jí napájí. Konečně tma, do které přes lihovou fixou začerněný světlovod jen občas problikla zelená LED, jejíž jas díky úpravám již nebyl na obtíž. ^__^ Jen lituji uživatele, kteří se k takovýmto modifikacím neodhodlají.

Původně jsem sice plánoval pořídit na myš, klávesnici a monitor nějaký přepínač, ale nakonec jsem se rozhodl koupit i tyto periferie. Vybral jsem si bezdrátový set od Labtec, který ale HAL nepříjemně brzdil. Po připojení klasické myši a klávesnice je vše v pořádku, bezdrát si tedy ponechám na pracovní sestavu. A náhodou jsem na Aukru zahléhdl legendární EIZO FlexScan L367, takže jsem neváhal a doplnil jím svoji 24/7 sestavu. ^_^

Fotky:

HAL3000 - ještě s ochrannými fóliemi.


Přední strana po demontáži dvířek.


Zadní strana.LED. 1 - signalizace zapnutého stavu, 2 - signalizace práce s diskem.


Proškrábnutá cesta u modré LED.


Světlovod, který současně slouží jako hmatník tlačítka na zapínání. Pod světlovodem jsou též vidět gumové panty předních dvířek.


Dvířka pryč a zalepený a začerněný světlovod. ^_^


Kabeláž. ^^A takhle teď vypadá můj PC stolek. ^_^