neděle 10. dubna 2011

Mahou Shoujo Madoka Magica

O anime tady moc často nepíšu a tohle je můj první příspěvek o sérii, která ještě ani neskončila. Ale vězte, že k tomu mám důvod. Co je tedy Madoka Magica zač? Jedná se o dvanáctidílnou sérii z dílny studia SHAFT. (Mahoromatic, He Is My Master, Moon Phase, Negima, Hidamari Sketch...) Jde o originální dílo, Madoka tedy nemá žádnou předlohu v podobě mangy, nebo hry. Sérii režíroval Shinbou Akiyuki, hudbu složila Kajiura Yuki.


Možná jste četli "První dojmy" od hintzu, pokud ne, může to hned napravit. Recenze je pojata velmi neobvykle, ale k tomuto anime se to celkem i hodí. ^_^ A protože byla psána po zhlédnutí prvního dílu, nehrozí žádné spoilery.
Vlastně se ani nemusíte bát, že byste se po jejím přečtení dozvěděli, o čem Madoka vůbec je. První náznaky skutečné podoby anime se objevují až od třetího dílu. Já tenhle post píšu po desáté epizodě a i když se budu snažit nevyzradit nic konkrétního, rozmyslete si, zda opravdu chcete pokračovat ve čtení.


První a druhý díl se snaží navodit dojem klasického mahou shoujo. Vše začíná tím, že Kaname Madoka a její kamarádka Miki Sayaka zachrání tajemné stvoření, které připomíná veverku, před jistou smrtí. Tomuto veverčákovi jménem Kyuubee usiluje o život "zlá" mahou shoujo Akemi Homura, jenž se v následujících dnech dokonce stane spolužačkou Madoky. Naštěstí se po záchraně Kyuubee Madoka seznámí také s Tomoe Mami, "hodnou" mahou shoujo. Ta se Madoky a Sayaky ujme a hodlá děvčata "chránit" před Homurou, dokud se nerozhodnou uzavřít kontrakt s Kyuubee. Kouzelný kawaii veverčák má totiž schopnost splnit jakékoliv přání. Ale ta, jejíž přání splní, se musí stát mahou shoujo a bojovat proti zlým čarodějnicím. Doposud tedy nic neobvyklého, i když anime už od začátku zaujme temnějším prostředím a především surrealistickými bojovými scénami, které jsou podkreslené nádhernou hudbou.


Ovšem po několika dalších epizodách se vše změní. A teď, po zhlédnutí desátého dílu, si už ani nejsem jistý, o kom tato série vlastně je. Ti, kdo se zdáli být na straně zla, stojí vlastně zcela na opačné straně. To jen zprvu se zdálo být jejich jednání bezcitné, protože je poznamenané láskou. Stejně tak ti "hodní" ukázali svoji pravou tvář. Sen o kawaii mahou shoujo, která pomáhá lidem, se postupně vytrácí a zůstává jen krutá realita, smutek, zoufalost, beznaděj... A už nejde ani tak o pomoc bezbranným, jako spíš o to, co všechno je člověk ochoten obětovat pro ty, na kterých mu záleží. Hodně napoví i to, že mezi podobnými anime je na AniDB uvedeno například kruté Bokura no.Do konce zbývají poslední dva díly (které by měly být odvysílány někdy v dubnu) a jsem zvědavý, jak bude celý příběh uzavřen. Ale už teď je jasné, že Mahou Shoujo Madoka Magica se patrně zařadí mezi ta nej anime, co jsem kdy viděl a zároveň k těm, u kterých budu váhat s jakýmkoliv doporučením.


Ending: Kalafina - Magia