středa 29. srpna 2012

わたしのココ - Vocaloid bez pozlátka

Vocaloid v současné době asi nikomu představovat nemusím. Hatsune Miku, Kagamine Rin, Megurine Luku a mnoho dalších určitě všichni znáte. Krásné virtuální zpěvačky, které už nazpívaly stovky songů a dokonce už mají za sebou mnoho live vystoupení, která navštívily tisíce fanoušků. Následující článek je o skupině, jejíž zpěvačka je také Vocaloid, tím ale asi veškerá podobnost s dříve jmenovanými končí. Zpěvačka této skupiny možná není tak krásná a ani neumí tak dobře zpívat a tančit. Hudba této skupiny rozhodně není pro každého, ale i přesto jsem se rozhodl tento článek sepsat. Navzdory všemu, co jsem v předchozí větě napsal, je わたしのココ mým nejoblíbenějším Vocaloid projektem.Skupina?

わたしのココ [watashi no koko] má v současnosti čtyři členy. Není ovšem známo, jak dlouho funguje v aktuálním složení. Původně byla známá pod jménem Kesson Shoujo, ale protože si zakladatel skupiny myslel, že tohle jméno je pro ně příliš "cool", změnil ho. Členy わたしのココ jsou: よす (Yoss), Lala, 鍵盤娘 (Kenban musume) a 自称妹. (Jishou imouto)
よす (Yoss)


Manažer skupiny. Skladatel. Hudbu tvoří především na svém notebooku.
Lala

Zpěvačka, textařka. Zpívá svým syntetickým hlasem, ale je zastaralá a nefunguje moc dobře. Nemá smysl pro rytmus, ani hudební sluch. Její písničky jsou často bez výrazu a nikdo nezná její skutečné city. Děvče mnoha komplexů.
鍵盤娘 (Kenban musume; Klávesistka)


Hraje na klávesy. Bavič skupiny. ^_^
自称妹 (Jishou imouto; Samozvaná mladší sestra)

Ve skupině nedělá nic konkrétního. Nikdo neví, čí sestra to vlastně je.


Vocaloid?

Ne tak docela. ^_^ Vocaloid je syntetizátor zpěvu, s jehož vývojem začala Yamaha v roce 2000 a první z Vocaloidů (z první série), Leon a Lola, byly vydány v roce 2004. V roce 2005 vyšel první japonský Vocaloid - Meiko. Zásadní byl pak rok 2007, kdy byl vydán první Vocaloid z druhé série (Character Vocal Series), Hatsune Miku. Zpěvačka わたしのココ, Lala, ale nepatří do žádné z těchto sérií. Technicky jde o syntetizátor řeči (nikoliv zpěvu) LaLaVoice vydaný společností Toshiba již v roce 2001. Tedy o celé čtyři roky dříve, než první oficiální japonský Vocaloid.

Hudba?

Ještě jako Kesson Shoujo vydala skupina dvě alba a jedno mini-album. První album, An-Min, z roku 2007, je převážně noise a ambient. Následující album je od prvního celkem dost odlišné. I když Childhood In Housing Complex z roku 2008 se stylově také řadí pod ambient a minimal, téměř úplně zde chybí noisová složka, která byla na prvním albu klíčová. Narozdíl od prvního alba je zde hodně zastoupen klavír a občas i musicbox. Obě alba jsou instrumentální. Velká změna přišla až s mini-albem Lala Sings, které je ze stejného roku. Jak je z názvu patrné, na této desce Lala poprvé zpívá. Zde se opět vrací noise, tentokrát ovšem v agresivnější formě. Lala Sings je celkově rychlejší a temnější než předchozí dvě desky a v podstatě určuje budoucí styl skupiny. Po přejmenování na わたしのココ v roce 2009 vydává skupina stejnojmenné album. Zde pokračuje trend z Lala Sings a zároveň jsou zde k poslechu doposud nejagresivnější skladby. Minimálně při prvním poslechu doporučuji nastavit spíše nižší hlasitost a ani v tichých pasážích nezesilovat. Některé skladby sice začínají velmi nevinně, ale v okamžiku se promění v opravdu brutální záplavu noisu. ^_^ V roce 2009 vychází ještě split s MO"R"TALITY a následující rok kompilace songů, které se nevešly na první album a split, 愛してるって言われたいの. Na tomto albu se objevují i dva live songy, z nichž v jednom zpívá kromě Laly i よす. ^_^ Až doposud byly všechny releasy distribuovány zdarma elektronickou cestou. To se změnilo letos, kdy わたしのココ vydali své první CD, nazvané カラダは正直. Na tomto CD je znát snaha zpřístupnit svoji tvorbu širšímu publiku, protože se zde opět vytrácí noise (mimo nových songů jsou zde i předělávky starších, ale bez noisu), ale i přesto si わたしのココ zachovávají svůj charakteristický styl.

Ukázky! ^_^

Kesson Shoujo - August (z alba Childhood In Housing Complex)

わたしのココ - 君のように (z alba わたしのココ)
(anglický překlad v popisu videa; u tohoto songu nechte hlasitost dole ^_^)

わたしのココ - 五月雨ブルドッグ (z alba 愛してるって言われたいの)
(platí stejné varování jako pro předchozí ukázku)

わたしのココ - Walk to Death (Live) (z alba 愛してるって言われたいの)

わたしのココ - わたしと歩いていると恥ずかしいの (z alba わたしのココ)
(anglický překlad v popisu videa)

わたしのココ - ララのうた (původně z alba わたしのココ, kde byla ale použita jiná verze. Tato verze se objevuje na albu カラダは正直)
(anglický překlad v popisu videa)

Je ještě hodně dalších písniček, které bych sem rád jako ukázky dal, například ぎぶみー☆LOVE, 品さだめ, おーまいだーうぃん a jiné. Všechny mám velmi rád, bohužel ale nejsou k dispozici na youtube, takže pokud je chcete slyšet, musíte se poohlédnout jinde. Rozhodně to ale stojí za to. ^_^

Doporučení?

Sepsat k této skupině nějaké doporučení není vůbec jednoduché. Možná by se mohla zalíbit některým fandům Vocaloidu? I když kdo ví. Lala rozhodně neumí zpívat tak pěkně jako Miku a vzhledem ke své povaze určitě není schopna napsat podobně veselé písničky. Dokonce i ostatní členové skupiny o ní říkají, že v jejím zpěvu nejsou poznat její city. Ale já myslím, že to tak není. Myslím, že všechny její pocity se v jejím zpěvu odrážejí až příliš dobře. Tvorba わたしのココ byla už za dob Kesson Shoujo celkově spíše smutná a s texty a zpěvem od Laly je většina jejich songů velmi depresivní, ale přesto krásná. Je pravda, že Lala na přebalu posledního alba わたしのココ odhaluje svoje tělo, pokud ale překonáte předsudky a otevřete mysl poněkud agresivnější formě umění, Lala vám odhalí i svoji duši. I když to zdaleka nemusí být tak pěkný pohled.

Linky:

Oficiální web: http://watashinokoko.web.fc2.com/

Myspace: http://www.myspace.com/watashinokoko

カラダは正直 @ Amazon: http://www.amazon.co.jp/dp/B007Y19UDQ

カラダは正直 @ HMV: http://www.hmv.co.jp/en/product/detail/5056964

Fotky:


カラダは正直