sobota 20. dubna 2013

Japonsko 2013 - závěr

Nebudu sem psát žádný cestovatelský závěr, jako jak se mi tam líbilo a podobně. Stejně na to asi teď nemám sílu a už v průběžných reportech jsem napsal pár věcí, které jsem si možná měl nechat pro sebe. Ale i tak doufám, že snad někteří oceníte tenhle můj poslední příspěvek z letošní cesty. Tak tedy děkuji všem, co virtuálně cestovali se mnou, važte si těch reportů, co jsem psal, z mojí další cesty s největší pravděpodobností už žádné psát nebudu.. ^__^ (nebo určitě ne tak podrobné)

Tak nejdřív pár věcí, na které myslet před cestou. Určitě je vhodné, vzít si s sebou pláštěnku, případně nějaký igelit na kufr, pokud máte látkový. Já hned po příjezdu brutálně promokl. A to tak, že jsem měl mokré i oblečení v kufru, takže jsem, i přes celonoční sušení, chodil ještě druhý den ve vlhkém oblečení. Další věc. Během prvních dní v Tokyu jsem si také na slunci dost spálil čelo, takže doporučuji přibalit i nějaký opalovací krém / kšiltovku. Další důležitou věcí je internet. Ano, sice je většinou dostupný na hotelu o občas i na jiných místech, ale já si pořídil japonsku sim pouze na data od b-mobile. (přes zprostředkovatele http://www.econnectjapan.com/) Sice by to šlo asi i bez ní, ale já často chodil podle navigace (pohodlnější než zkoumat na mapě, kde zrovna jsem a kam se potřebuju dostat) a párkrát mě to vysloveně zachránilo. (bez navigace bych určitě nepřišel včas na setkání, která jsem měl domluvená) Samozřejmě šlo i o organizační věci, domlouvané přes e-mail, twitter a tak, takže tahle sim je pro mě další nezbytnost. Ještě mě napadá, že je možná dobrý nápad vzít si náhradní baterku do mobilu / foťáku, i když mi ta v mobilu došla asi jen dvakrát. (ale za to může i časté využívání foursquare, takže pokud byste používali mobil jen v nutných případech, myslím, že se bez náhradní baterky obejdete, pokud teda nemáte už nějakou starší) Poslední věc, co mě napadá, jsou dvě aplikace pro Android, které jsem taky hodně využíval. Tou první je HYPERDIA (hledání v jízních řádech, něco jako náš IDOS) a tou druhou je Metro ★ Navigator. Ten je sice placený, ale za těch pár korun rozhodně stojí. Tedy, platí se za tu hlavní aplikaci, která sama o sobě žádné mapy neobsahuje, ale ty jsou už zadarmo, takže můžete stahovat podle potřeby. Jedná se o interaktivní mapy, umožňující hledání stanic, spojení, a v kombinaci s google mapama i různých turistických objektů, atd.. Seznam dostupných map je tady.

A teď tedy, kolik celé tohle stálo?

Náklady placené doma se skládaly ze zmiňované simky a letenek. (I do Osaky a zpátky jsem letěl, i když jsem měl původně v plánu noční autobus, který by byl levnější.)

PRG -> NRT a zpět, včetně pojištění: 16530 CZK
NRT -> KIX a zpět: 2320 CZK
e-connect SIM: 1050 CZK

Náklady placené v Japonsku: (17 dní, 16 nocí)

Hotely: 32000 JPY
(Tokyo 20000 - celkem 8 nocí, Osaka 12000 - 8 nocí)
Jídlo: 22918 JPY (1348 JPY / den)
(Tahle položka je možná trochu zkreslená, protože jsem občas platil i za kamarádku, i když v maid café zase platila ona, takže zkreslení bude minimální. Ale i tak doporučuji rezervovat na jídlo víc peněz - minimálně ty 2000 JPY na den pro jednoho - protože to, že já tam přežil za cca 1350, vůbec neznamená, že vy to zvládnete taky. ^_^)
MHD: 17990 JPY
(Tokyo 11170, Osaka 6820. Tady je určitě místo pro úsporu, pokud budete přepravu MHD nějak plánovat, což já nedělal, případně pokud budete řešit svoji přepravu po městě jinak.)
Vstupenky: 11770 JPY
(Tady záleží na vás, co všechno budete chtít navštívit a navíc vstupné se dá zjistit předem.)
Suvenýry: 6420 JPY
(Myšleno relativně normální, ne otaku věci.)
CD, DVD, atd.: 19371 JPY
(Ano, tohle jsou otaku suvenýry. Záleží na vás, jak moc se dokážete ovládnout při různých návštěvách anime obchodů. ^__^)

Tak to je z letošní návštěvy Japonska všechno. Akorát čas, začít plánovat další.. ^_^

EDIT: špatně jsem spočítal dny.. původně jsem napsal 18 dní, ale bylo to jen 17..