úterý 9. dubna 2013

Osaka - ShinSekai a Tsuutenkaku - den 7.

Tsuutenkaku (aka Hitachi Tower), stojící uprostřed ShinSekai, je známým monumentem Osaky. ShinSekai býval dříve (první polovina minulého století) zábavním parkem inspirovaným částečně New Yorkem a částečně Paříží. Samotná Tsuutenkaku byla opět inspirována Eiffelovkou. Ovšem od té doby se hodně změnilo. ShinSekai už dávno není zábavním parkem a původní Tsuutenkaku už vlastně ani neexistuje. Při požáru v roce 1943 utrpěla rozsáhlé škody a namísto oprav byla rozebrána a ocel byla použita ve válce.

Druhá Tsuutenkaku byla dokončena v roce 1956 a je tedy o dva roky starší než Tokyo Tower. Její výška je 103 metrů, její observatoř je umístěna v 93 metrech a skrývá několik zaímavostí. Například mění barvu osvětlení podle sezón, ukazuje předpověď počasí na další den a také se může pochlubit největšími hodinami v Japonsku. (průměr hodin je 5,5 metrů a délka minutové ručičky, která váží 25 kg, je 3,2 metrů) Předpověď počasí se dá snadno rozluštit podle následujícího klíče:

Mimochodem, na hlavní observatoři (a i na jiných místech) jsou podobné automaty na památeční mince, jako v Tokyo Tower. Takže jsem si pořídil samozřejmě i minci z Tsuutenkaku. ^_^ Foto automatů:

Pohled z hlavní observatoře: (91m)

ShinSekai Market:

Tsuutenkaku:A takhle vypadal původní ShinSekai: