středa 3. července 2013

Aku no HanaVarování: článek může obsahovat lehké spoilery.


Na anime Aku no Hana (aka Flowers of Evil, Květy Zla) jsem se dlouho těšil. A když se konečně v dubnu začlo vysílat, nemohl jsem se dívat, protože jsem byl zrovna v Japonsku. (hezký paradox ^_^) Jediné, co jsem mohl dělat, bylo číst diskuze řady znechucených "otaku" o tom, jak je animace hrozná, nejhorší anime sezóny, atd, atd. O to víc jsem byl zvědavý a tešil se, až se konečně přesvědčím, jestli je to opravdu tak hrozné. ^_^

Momentálně už asi nemá cenu tuhle sérii moc představovat, takže jen rychlovka: Aku no Hana (惡の華) je třináctidílný seriál natočený podle stejnojmenné mangy, jejíž autorem je Oshimi Shuuzou. Sérii režíroval Nagahama Hiroshi a animaci má na svědomí studio Zexcs. Více informací zde: http://anidb.net/a9357

Kasuga Takao je obyčejný středoškolák, který, narozdíl od spolužáků, rád čte. (jeho nejoblíbenější kniha je básnická sbírka "Květy Zla" od Charlese Baudelaira) Jednoho dne se Takao vrátil po vyučování do školy, protože si tam zapomněl právě svojí oblíbenou knížku. Ovšem kromě knížky si ze třídy odnesl také cvičební úbor spolužačky Saeki Nakano, která se mu líbí. K jeho smůle, tohle jeho "chvilkové selhání" nezůstalo beze svědků. Všechno viděla jiná spolužačka, Nakamura Sawa, která Takaa pod pohrůžkou prozrazení donutí k uzavření podivné "smlouvy".

Osobně jsem si seriál oblíbil hned po prvním díle. Tedy obzvášť Nakamuru, která je v seriálu za tu "zlou". Nikdo, včetně jejího otce, jí nerozumí a sama Nakamura se dokonale aktivně brání tomu, aby se s ní někdo sblížil. S nikým se nebaví, a když už na někoho promluví, tak jsou to jen urážky a nadávky. A je úplně jedno, jestli je cílem některý z jejích spolužáků, nebo učitel. Naproti tomu Saeki je ze slušné rodiny, má nejlepší známky ve třídě, a ve všech ohledech je prostě perfektní. No jak se tohle psychologické drama postupně rozvíjí, je jasné, že nic není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Nakamura je sice pořád stejná "mrcha", ale vychází najevo, že k tomu asi má vážné důvody. A i přesto, jaká se na první pohled zdá, je možné si ji zamilovat. (aspoň pokud máte podobné psychické problémy, jako já ^_^) Také Saeki dost překvapí, protože i přes to, z jakého prostředí pochází, to má v hlavě srovnané, za což určitě její rodiče nemůžou. A kupodivu je schopná pochopit a odpustit i to, co by většina "normálních" lidí odsoudila. Bohužel Saeki dostává asi nejvíc zabrat a často je sledování jejího utrpení opravdu bolestivé. Jen Kasuga je pořád stejný looser, který si kvůli hloupostem akorát přidělává problémy. (i když, kdyby nebyl, a využil by jedinečné šance, co se mu nabídla, nedostalo by se anime ani k těm třinácti dílům)

Otázka ale je, proč se Aku no Hana potácí někde na konci žebříčků prodejnosti, zatímco lehce nadprůměrné shounen, Shingeki no Kyojin, je vychvalováno do nebes? Důležitou složkou je asi velmi úzká cílová skupina, na kterou je seriál zaměřen. A sice na lidi s určitým problémem. Lidi, co jsou na tom podobně, jako hlavní hrdinové, jsou samozřejmě tímto dílem upoutáni. Ale chybou je, že Aku no Hana už nemá žádnou sekundární cílovou skupinu. Určitě všichni znáte NGE. Sice je o něčem trochu jiném, ale jako dokonalý příklad to stačí. Existuje hodně lidí, co pochopili, o co v NGE opravdu jde. Ale je taky dost lidí (a imo jich bude většina), kteří si myslí, že NGE je o Evách a Andělech a o záchraně světa, atd. A já s tím nemám problém, ať si to myslí, podívejte se, jakou má NGE prodejnost. A to je důležité. Pokud NGE nezasáhne svoji primární cílovku, fajn, chytne se spousta jiných lidí. Pokud ji nezasáhne Aku no Hana, už prostě nemá nic jiného, čím by zaujala nějakou sekundární cílovku.

Jak už jsem psal v úvodu, velká kritika se snesla taky na animaci. Animace je totiž vytvořena "překreslením" Live Action předlohy. A to je asi další velký problém. Postavy totiž vypadají jako skuteční japonci, což asi mnoho "otaku" nedokáže přenést přes srdce. Takže žádné oči přes půl hlavy a umělá roztomilost. Osobně s tímto opět nemám problém, protože se mi normální japonky docela dost líbí. ^_^;; Ale je mi jasné, že "otaku" zvyklí na mainstream tvorbu posledních pár let museli utrpět opravdový šok. ^__^ A nejen ti. Překvapivě hodně kritiky v tomto směru přišlo i od lidí, co byli zvyklí na character design z mangy. Když se trochu poohlédnete po internetu, určitě najdete řadu obrázkových porovnání mangy a anime. Ale já musím přiznat, že mi character design anime vyhovuje mnohem víc. Narozdíl od mangy, u anime díky němu nemám pocit, že se odehrává na základce a působí to tak nějak uvěřitelnějším, vážnějším a celkově temnějším dojmem.

Určitě taky může vadit trochu pomalejší tempo seriálu, které tu ale nehodlám obhajovat, i když mi nevadilo. (jste rádi? ^__^)

A aby tu nebyla jen samá negativa, pokud si dobře vzpomínám, nejvíc chvály jsem slyšel asi na ending. Tím je celkem zvláštní písnička jménem 花 -a last flower- od ASA-CHANG&巡礼. Imo síla endingu spočívá hlavně v tom, že se k anime perfektně hodí. Nevím, jestli by mě tahle písnička zaujala samostatně, slyšet ji třeba někde v rádiu (i když mě asi jo ^_^), ale v kombinaci s atmosférou anime, kterou mimo jiné dotahuje k dokonalosti právě BGM, je to prostě nádhera. Jedno z mála anime, u kterých si vzpomínám na podobně dokonale zvolený ending je Mahou Shoujo Madoka Magica.(Magia)  A i opening(y) stojí za zmínku. Je to opět trochu neobvyklé, ale jako openingy jsou použity character songy třech hlavních postav. A i když je nezpívají seiyuu, kteří dabují postavy, jsou všechny tři character songy neuvěřitelně výstižné. Čtvrtý opening pak zpívá しのさきあさこ, zpěvačka skupiny 宇宙人.

Co tedy říci závěrem? Pokud vás nezaujmou první dva díly anime, můžete ho s klidem dropnout. A pokud ano, tak už se od něj stejně nedokážete odtrhnout. ^_^ I přes ty pomluvy ze všech stran, přes to úmyslně shazované hodnocení lidmi, kterým se prostě jen "nelíbí animace" a proto dají nejnižší známku, Aku no Hana se zařadilo mezi má nejoblíbenější anime, a rozhodně tam zůstane. Nezbývá než doufat, že opravdu bude ta druhá série, na kterou bylo v posledním díle tolik odkazů, protože první řada končí 20. kapitolou mangy (4. svazek), která má zatím celkem 8 svazků.

Všechny 4 verze openingů (audio):Ending..

..tu není, protože ho z youtube pořád mažou. ^^;;

Live Action:


Aku no Hana CD @ CDJapan.co.jp

Aku no Sanka (OST)
Aku no Hana (OP singl)
Aku no Kafu (OP/ED singl)
Hana (ED mini-album)

Aku no Hana manga @ BookDepository.co.uk

Flowers of Evil: Vol. 1
Flowers of Evil: Vol. 2
Flowers of Evil: Vol. 3
Flowers of Evil: Vol. 4
Flowers of Evil: Vol. 5
Flowers of Evil: Vol. 6
Flowers of Evil: Vol. 7
Flowers of Evil: Vol. 8