pátek 6. února 2015

Unlocknutí Docomo mobiluKaždý, kdo někdy uvažoval o koupi japonského mobilu, pravděpodobně vybíral z nabídky NTT DoCoMo. Tento operátor totiž jako jediný umožňuje odemknutí svých telefonů pro použití se SIM jiného operátora. (pouze u modelů od dubna 2011; v roce 2011 také začali někteří výrobci nabízet odemčené mobilní telefony)

Pokud si tedy v Japonsku koupíte Docomo mobil, ať už přes Amazon, v Yahoo aukci, někde v Akibě, nebo Ponbashi, musíte s ním zajít na pobočku operátora, aby telefon odemknul. Já se v Ponbashi zkusil zeptat v IOSYS, jestli mají nějaké telefony bez SIM locku. Sice mi řekli že ne, ale že mi prý mobil na pobočce Docomo odemknou.

Druhý den po koupi mobilu jsme tedy šli zkusit podstoupit proceduru, která se v Japonsku jmenuje SIMロック解除. (Shimu rokku kaijo)

Nejprve jsem se vydal s přítelkyní do Docomo v Q's MALL v Abeno. To byla asi chyba, protože slečna v Docomo shopu zjevně nepochopila o co mi jde, a přítelkyně jí to zas nebyla schopna vysvětlit. Další chyba byla asi to, že jsme řekli, že mám Docomo SIMku. (mám, ale jen na data z eConnectJapan) Docomo slečna následně chtěla nějaký doklad od té SIM, pak moje doklady, ale japonské. Ani jedno z toho samozřejmě nemám. Po půl hodině, kdy převážnou část spolu ty dvě mluvily kdo ví o čem, jsme tedy odešli s nepořízenou. Nějakou dobu před odchodem mě holky dorazily dotazem, jestli prý chci ten mobil používat v zahraničí.. No samozřejmě, právě proto chci SIM unlock! Takže pokud tohle budete chtít podstupovat, snad raději v doprovodu nějakého chlapa, který trochu rozumí mobilům.

Tak tedy druhý pokus. Tentokrát jsem šel sám do Docomo v Tennoji. (hned naproti Abeno komplexu) Tady mi stačily v podstatě dvě japonské věty. Ještě jsem si na mobilu připravil příslušnou stránku z Docomo webu, aby bylo jasné, co chci. Zeptal jsem se docomo chlápka: "英語を話せますか?" On na to: "No". Na což jsem mu odpověděl: "私は日本語が分かりません。" a ukázal jsem mu tu Docomo stránku o unlocknutí telefonu. On zavolal někam na centrálu, že tam prý mluví anglicky, a předal mi slečnu na telefonu. S tou proběhl krátký rozhovor, jako že jestli fakt chci unlocknout telefon, jestli je mi jasné, že u jiného operátora nebudou fungovat Docomo služby, a tak dále. Klasický disclaimer, který by mi asi dali jenom podepsat, pokud bych byl schopný si ho přečíst. Ještě se zeptala, jestli chci platit hotově nebo kartou a pak mi řekla ať jí dám zpátky chlápka na prodejně. Tomu nejspíš řekla, že jsem odsouhlasil jejich podmínky. Následně jsem byl požádán o doklad totožnosti, ale stačil normálně český pas. Potom už jen podpis nějakého papíru, chlápek vložil do telefonu jejich sim a naťukal potvrzovací kód. Hotovo, telefon odemčený. Za nějakých 15 minut a 3240 yenů. ^_^

Pokud vám tedy na některé pobočce budou tvrdit, že telefon odemknout nemůžou, zkuste jinou, ono to někde vyjde.. ^^