sobota 14. listopadu 2015

赤い通天閣Od roku 2011 má Tsuutenkaku LED osvětlení, které jí umožňuje využívat více barev, než předchozí neony. Během roku tak střídá fialovou, růžovou, zelenou, modrou, zlatou (žlutou) a modro-zelenou. Na konci září se ale zbarvila do ruda. Samozřejmě jsem šel udělat pár fotek, ale také mě zajímal důvod tohoto zbarvení. Ptal jsem se na hotelu, i několika japonců, kteří byli fotit společně se mnou, ale nikdo nevěděl. No později jsem zjistil, že to je na počest Sanada Yukimury.

真田幸村 (Sanada Yukimura) se vlastně jmenoval 真田信繁 (Sanada Nobushige). Jméno Yukimura se objevilo až později, ve válečném románu z období Edo. Sám Sanada ho nikdy nepoužíval. Sanada byl samuraj z období Sengoku a říkalo se mu například "Poslední hrdina Sengoku", nebo "Karmínový démon války". Tu druhou přezdívku získal díky svému rudému brnění, a proto také Tsuutenkaku na jeho počest přijímá tuto barvu.

Sanada se nejvíce proslavil při obléhání Osaky v letech 1614 a 1615, kdy vytrvale bránil osacký hrad před silami šógunátu Tokugawa. Ten měl za cíl sesadit klan Toyotomi, který pro šógunát představoval poslední velkou překážku před ovládnutím země. Sanada postavil na jihozápadě osackého hradu malou pevnost - Sanada-maru - odkud bránil hrad. Se svými 6 000 muži odolával útokům šógunátu Tokugawa, o síle asi 30 000 mužů. Nejen že se šógunátu úspěšně bránili, ale dokonce i třikrát prolomili jeho linie. Poté se šógunát uchýlil k použití dělostřelectva, k čemuž kromě japonských děl využil i 17 děl dovezených z Evropy. Současně došlo i na pokus podkopat hradby pevnosti. Ta ale zůstala nedobyta, a síly šógunátu Tokugawa utrpěly mnoho ztrát. Ieyasu Tokugawa vzdal své pokusy o dobytí hradu, a navrhl usmíření. Jako podmínku požadoval zničení vnějšího příkopu hradu, ale nakonec došlo ke zničení nejen vnějšího, ale i vnitřního vodního příkopu. Tím končí zimní část obléhání Osaky.

Další bitvy následovaly na jaře 1615, kdy se Ieyasu Tokugawa dozvěděl, že klan Toyotomi shromažďuje ještě více jednotek, než minulý rok. Po sérii vítězných bitev šógunátu vyvrcholilo letní obléhání v bitvě u Tennoji, ve které byl Sanada zabit, a osacký hrad vypálen.

Místo, kde Sanada zemřel, se nachází v areálu chrámu Yasui, poblíž Tennoji parku, a je označeno jeho sochou.


Sanada na malbě z období Edo:


Sanadovo brnění (vyfotil Justin Lee, Taipei):

Sanada Yukimura v anime Sengoku Basara: