pondělí 29. února 2016

平成27年10月13日


V tomto postu se ještě vrátím k jednomu dni v minulém roce - 13. října 2015. V nadpisu je to samé datum v japonském formátu, protože jde o událost, která se stala v Japonsku. Konkrétně v Sennan-shi, kde jsme se s přítelkyní 13. října vzali. ^_^

A jak složitý je takový sňatek s cizincem po formální stránce? Vlastně docela jednoduchý, to náročnější papírování přijde až později. K uzavření manželství mi stačil pas, rodný list a vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství. ^^ Poslední dva jmenované dokumenty je nutné opatřit vyšším ověřením, apostilou, a soudním překladem do jazyka země, v níž budou použity. Vysvědčení vydává matrika podle trvalého bydliště, vyšší ověření provede nadřazený krajský úřad, a apostilou dokument opatří ministerstvo zahraničních věcí. Vše je vhodné vyřizovat s určitým předstihem, protože to samozřejmě nějaký čas trvá. Ale zas ne moc brzy, protože vysvědčení o právní způsobilosti platí jen půl roku. Mimochodem, i ten rodný list je potřeba nový, protože ten můj vydávala v roce 1983 Československá socialistická republika, která již neexistuje, takže na tento rodný list nešlo vyšší ověření provést. Manželce stačil myslím jen doklad totožnosti a výpis z rodinného rejstříku.

Do dvou týdnů od zápisu manželství v city hall jsme dostali oddací list, na který je také potřeba apostila, ale samozřejmě od úřadu země, která ten oddací list vydala. (v Osace se dá apostila opatřit ve vládní budově poblíž Tanimachi Yonchome) A následovalo další papírování, opět v Česku. Konkrétně překlad cizozemského oddacího listu, a registrace manželství. Manželství s cizincem se zapisují pouze na zvláštní matrice v Brně, což znamená podat žádost na matrice v místě bydliště, odkud to do Brna pošlou, a čekat. Časově je tento krok zdaleka nejnáročnější - může trvat i přes dva měsíce - ale vynechat bohužel nejde. Já dostal český oddací list až v půlce ledna. (žádost podána na začátku listopadu) Po obdržení oddacího listu jsem konečně mohl vyřizovat další věci. Příjmení jsem měnil já, takže nová občanka, pas, nahlásit to zaměstnavateli, zdravotní pojišťovně, bance, doktorce, a tak dále.. A i ten český oddací list je nutné opatřit vyšším ověřením, apostilou a překladem, protože i když byl vydán na základě toho cizozemského, v zahraničí ho budou chtít vidět.

Dále by teoreticky následovalo zažádání o certifikát způsobilosti pro získání víza, abych se mohl do Japonska odstěhovat, zůstat tam více než 90 dní, a najít si práci. Posouzení žádosti trvá asi tři měsíce, a pokud by to vyšlo, s tímto certifikátem by se pak žádalo na ambasádě v Česku o vízum. V únoru jsem tedy šel na imigrační v Osace, zeptat se na detaily. Nějaké informace má Ministry of Justice na webu, ale zdaleka ne všechny. Na pobočce mi dali žádost o certifikát a seznam dalších věcí, co jsou potřeba. (seznam je na celou A4) Asi týden jsme dávali dohromady vše potřebné. Pak znovu na imigrační, ještě se ujistit, jestli je všechno v pořádku. Ale po této návštěvě jsem musel docela dost změnit plány. Vysmátý japonec na pobočce se ptal, proč vůbec řeším nějaký certifikát způsobilosti. No proč asi? Protože to má MOJ na webu, to jsou otázky.. ^_^ Vlastně doteď nevím, jestli mi chtěl jenom pomoct, nebo jestli si se mnou hrál, a čekal jak zareaguju. Každopádně mi doporučil jiný způsob, který má být údajně rychlejší. Ale na webu o této možnosti nepíšou, takže ani já to sem psát nebudu.

Minulý týden jsem dal výpověď v zaměstnání, kde jsem pracoval přes 7 let. Tento týden by měl být hotový nový pas. A v květnu se stěhuju do Japonska. Bez víza, a aniž bych vědel, co bude...

Pokud vás zajímá, jak to dopadne, sledujte můj blog.. ^_^