pondělí 15. února 2016

Výběr peněz v 7-Eleven

Dneska jsem si poprvé zkusil vybrat peníze z bankomatu v Japonsku. Ne že bych potřeboval, ale občas se na to někdo ptá, a já doteď neměl co odpovědět. Tak jsem si řekl, že to zkusím. Mám klasickou Visu od České Spořitelny, a vybíral jsem v conbini 7-Eleven, jejichž bankomaty jsou dlouhodobě hodnoceny jako nejvíce přátelské k cizincům. (z hlediska úspěšnosti výběrů, ale i proto, že nemají problém s angličtinou) Fotku zvenku jsem nedělal, takže pro úplnost nějaký náhodný screen z google maps:


Bankomat vás uvítá touto úvodní obrazovkou. Stačí jen vložit kartu do zeleně svítícího slotu.


Jakmile bankomat přijme kartu, dá vám na výběr z 11 řečí, mezi nimiž samozřejmě nechybí angličtina.


Po zvolení výběru hotovosti vás upozorní, že vaše banka si za to nejspíš něco naúčtuje.Tady upřímně nemám tušení.. Zvolil jsem "Credit", a fungovalo to. Pokud někdo víte více o těchto typech účtů, můžete napsat do komentářů.


Klasika.. zadat PIN, částku, potvrdit.. vyřizuje se..

Bankomat vrátí kartu, vydá účtenku..


..a hotovost.Jednoduché.

Vybíral jsem 50 000 yenů, a podle výpisu v IB mě to stálo 10 798,7 korun, což odpovídá kurzu 21,6 CZK / 100 JPY. To není špatné. Exchange.cz momentálně nabízí 21,4, a ČNB má kurz 21,3, stejně jako moje ČS a.s. (devizy / valuty střed) Jen ještě nevím, kolik bude ten poplatek za výběr v zahraničí. Hledat na webu se mi to nechce, takže asi počkám na výpis, a pak to sem možná doplním.

EDIT:

 Tak je to trochu jinak. Za těch 50 000 yenů si banka strhla 11 100,88 korun (kurz cca 22,2 CZK / 100 JPY) a za výběr v zahraničí si naúčtovala 125 Kč.
EDIT2:

U té volby typu účtu jsem samozřejmě udělal chybu - měl jsem zvolit "Checking", ale prý to nevadí, pokud ta karta patří pouze k běžnému účtu. Více info v komentáři od Steelisty. Děkuji za objasnění. ^^

4 komentáře:

Steelista řekl(a)...

Checking = běžný účet
Credit = kreditní
Saving = spořicí

Bankomat v této fázi výběru ještě neví, jaké typy účtu jsou vázané k vložené kartě, protože požadavek na autorizaci výběru se provádí až na konci průvodce. Pokud se ale vybírá kartou, která patří výhradně k běžnému učtu, tak logicky se tento parametr ignoruje, a když vybereš cokoliv, tak to projde, protože při jediné správné možnosti nehraje nesprávná volba žádnou roli.

8BB76E1 řekl(a)...

Hmm.. takže jsem to zvolil špatně, každopádně díky za objasnění. ^^

Steelista řekl(a)...

Ono je to matoucí kvůli tomu výrazu "Checking Account". Ten pochází z US angličtiny, kde se k běžnému účtu standardně vydávala (možná ještě vydává) šeková knížka, takže tento název tam zůstal zažitý. V UK angličtině ale častěji uvidíš pro běžný účet výraz "Current Account".

Každopádně tento konkrétní bankomat se mi líbí. Čelní stěna je kolem čtečky karet převážně plochá, takže je hned vidět, jestli na ní není přiděláno něco navíc a na tu klávesnici s vysokými klapkami se asi taky bude lepit falešná celkem blbě. Japonci jsou prostě chytří.

8BB76E1 řekl(a)...

Ano, právě ta asociace se šekovou knížkou mi naskočila, když jsem u toho bankomatu stál, takže mě to zmátlo. Zároveň jsem věděl, že nemám spořicí účet, tak jsem zvolil "Credit", přestože nemám ani kreditní kartu, ale párkrát se mi na webu stalo, že chtěli právě "kreditní", ale fungovala tam i debetní..

Taky se mi líbí.. ^_^ Trochu mě překvapil způsob výdeje hotovosti, protože ty dvířka jsou výrazné větší, než znám z našich / evropských bankomatů..