pondělí 15. února 2016

Výběr peněz v 7-Eleven

Dneska jsem si poprvé zkusil vybrat peníze z bankomatu v Japonsku. Ne že bych potřeboval, ale občas se na to někdo ptá, a já doteď neměl co odpovědět. Tak jsem si řekl, že to zkusím. Mám klasickou Visu od České Spořitelny, a vybíral jsem v conbini 7-Eleven, jejichž bankomaty jsou dlouhodobě hodnoceny jako nejvíce přátelské k cizincům. (z hlediska úspěšnosti výběrů, ale i proto, že nemají problém s angličtinou) Fotku zvenku jsem nedělal, takže pro úplnost nějaký náhodný screen z google maps:


Bankomat vás uvítá touto úvodní obrazovkou. Stačí jen vložit kartu do zeleně svítícího slotu.


Jakmile bankomat přijme kartu, dá vám na výběr z 11 řečí, mezi nimiž samozřejmě nechybí angličtina.


Po zvolení výběru hotovosti vás upozorní, že vaše banka si za to nejspíš něco naúčtuje.Tady upřímně nemám tušení.. Zvolil jsem "Credit", a fungovalo to. Pokud někdo víte více o těchto typech účtů, můžete napsat do komentářů.


Klasika.. zadat PIN, částku, potvrdit.. vyřizuje se..

Bankomat vrátí kartu, vydá účtenku..


..a hotovost.Jednoduché.

Vybíral jsem 50 000 yenů, a podle výpisu v IB mě to stálo 10 798,7 korun, což odpovídá kurzu 21,6 CZK / 100 JPY. To není špatné. Exchange.cz momentálně nabízí 21,4, a ČNB má kurz 21,3, stejně jako moje ČS a.s. (devizy / valuty střed) Jen ještě nevím, kolik bude ten poplatek za výběr v zahraničí. Hledat na webu se mi to nechce, takže asi počkám na výpis, a pak to sem možná doplním.

EDIT:

 Tak je to trochu jinak. Za těch 50 000 yenů si banka strhla 11 100,88 korun (kurz cca 22,2 CZK / 100 JPY) a za výběr v zahraničí si naúčtovala 125 Kč.
EDIT2:

U té volby typu účtu jsem samozřejmě udělal chybu - měl jsem zvolit "Checking", ale prý to nevadí, pokud ta karta patří pouze k běžnému účtu. Více info v komentáři od Steelisty. Děkuji za objasnění. ^^