pátek 22. července 2016

První práce v Japonsku
17. června jsem zde informoval o získání víza a tím pádem možnosti v Japonsku pracovat. A práci jsem sehnal až překvapivě rychle - 11 dní poté. 28. června byl tedy můj první den v japonském zaměstnání. Píšu o tom ale až skoro po měsíci. Hlavně proto, že jsem neměl tušení, jestli tam vydržím nějakou významnější dobu. No teď se zdá že ano, i když to není jednoduché. Konkrétně jde o mytí / úklid autobusů na letišti. A největším problémem je to, že se dělá venku. Takže je horko. Hodně horko. Ale dělal jsem ve sklárně, takže to vedro nevadí tolik, jako silné japonské slunce. Nutností jsou samozřejmě dlouhé rukávy, kšiltovka kryjící krk a obličej (někteří řidiči sice říkají, že vypadám jak terorista, ale to je jedno.. ^_^), a na ruce opalovací krém s faktorem 50. Asi první dva dny jsem toto vynechal, protože pršelo, a i tak jsem se spálil. Nebýt toho slunce, celkem by to šlo.
Lidi jsou OK, a to je hlavní. I když jsem asi v Japonsku čekal celkově o něco více pečlivosti. Namísto toho vládne trochu chaos, protože je sice hezké, mít na každý den plán autobusů. Ale k čemu to je, když se hrnou do myčky takovým způsobem, že buď nevíme co dřív, a nebo naopak nemáme co dělat? Úklid interiéru mě taky trochu překvapil. Na jednu stranu je vidět, že zde jsou nějaké procedury, jak co dělat. Na druhou stranu se ale všichni kolegové snaží všechno dokončit v co nejkratším čase, samozřejmě na úkor pečlivosti. Přitom k tomu není důvod - ten autobus stejně dřív nevyjede.

Každopádně, je zbytečné podobné věci řešit. Hlavní je, že nějakou práci mám. Ono se vlastně dá najít relativně hodně pracovních nabídek i pro cizince. Ovšem 99% z nich požaduje nějakou schopnost domluvit se japonsky. Získání tohoto místa byla i dost náhoda. Odpovídali jsme na inzerát na úklid vlaků, kam ale brali jen ženy, a místo toho mi nabídli úklid autobusů, tak jsem to vzal. ^_^ Samozřejmě, jazyková bariéra je problém, ale nějak se to dá zvládnout..

Další důvod zpožděného postu je ten, že jsem čekal na první výplatní pásku. To jsem ještě netušil, že pracovní měsíc v Japonsku nekončí s koncem kalendářního měsíce. Konkrétně v naší společnosti končí 10., výplatní páska přišla poštou 20., a výplata by měla dorazit do 25. Prakticky si prý může každá společnost končit pracovní měsíc kdy chce. Význam této zbytečné komplikace mi uniká.

Jinak zatím dělám od 7:00 do 15:00 s tím, že hodina z toho je přestávka. Pět dní práce, jeden den volna. To je celkem praktické, protože se tak ten jeden den volna posouvá, a je možné zajít si i na úřady, a tak. Plat mám 885 yenů na hodinu (na červenec mám aktuálně naplánováno 175 hodin), plus zaměstnavatel platí dopravu, za což jsem taky hodně rád. Pro představu, mám to vlakem jen něco přes 15 km, ale jedna cesta vyjde na 610 jpy. V "červenci" (11. července až 10. srpna) bych tedy při 25 směnách projezdil 30 500 jpy. (měsíční lítačka stojí 22 390 jpy)

Tak zkusím nějak přežít léto. Pořád koukám po dalších nabídkách, ale není to jednoduché, no..


7 komentářů:

Steelista řekl(a)...

Tak aspoň něco pro začátek a časem se vyšplháš postupně na lepší kšefty. Jinak jsou Japonci větší bordeláři než Češi? Nebo je to stejné?

8BB76E1 řekl(a)...

jj.. šlo o to, něco sehnat.. za ty peníze tady bez problému přežiju, a snad to v březnu přesvědčí i lidi na imigračním, aby mi dali další rok.. ^^

s japoncema je to složitý.. v něčem jsou hodně jiní, a v něčem velmi podobní.. aspoň v práci mě překvapilo, že se fakt hodně věcí dělá stylem "co je mokrý, to je čistý".. ^_^ ale nevím, jestli to třeba není jen záležitost těch pár lidí tady, že jo.. ^^

Darkmoor řekl(a)...

To byl fofr, gratuluju. To vypadá, že tam máte stejný problém s nedostatkem lidí na práci jako je poslední dobou u nás. A plat není zlý na první zaměstnání, zvlášť když jsi cizinec.
Nepobral jsem těch 5 dní práce a 1 den volna. To jako, že neděle je napevno a zbylých 6 dní se ti postupně o den posouvá co týden?

8BB76E1 řekl(a)...

Těch 860 je v Osace minimální mzda.. ^_^ (ok 858, mám o tva yeny víc.. ^_^)

na pevno není nic, v tom to právě je.. například: (p - práce, v - volno)

po(p), út(p), st(p), čt(p), pá(p), so(v), ne(p), po(p), út(p), st(p), čt(p), pá(v), so(p), ne(p), po(p), út(p), st(p), čt(v), pá(p)

Darkmoor řekl(a)...

Jo aha, to mě nenapadlo, že jedou takovým systémem v 7-mi denním týdnu. Asi začínám trochu konzervovatět :D

Jsem nečekal, že je tam taková minimální mzda, ono to v našich vychází na skoro 200kč. U nás je teď minimální mzda necelých 60kč. Ale snad to v přepočtu na množství koupených věcí vychází líp pro tebe jak pro lidi tady.

Btw. tak ze zvědavosti, když máš práci i o víkendu, máš za to nějaké příplatky nebo furt jen hodinová sazba bez ohledu na den?

8BB76E1 řekl(a)...

Zatím to vypadá, že každý měsíc bych měl být schopný ušetřit zhruba třetinu výplaty, takže ok.. i když třeba ovoce je tu výrazně dražší než v cz..

příplatky za víkend nejsou.. a za přesčas je 430 yenů (ne příplatek, ale jen půlka základní sazby) nějak jsem minulý něsíc přišel ke 2 hodinám přesčasu, ale vůbec netuším jak.. ^_^

Darkmoor řekl(a)...

Do začátu dobré, hlavně že s penězma vyjdeš.

Tomu teda říkám (de)motivace pracovat přesčas :D