úterý 3. září 2019

Gentsuki řidičák

Včera jsem získal řidičák na gentsuki, tak zde je takové shrnutí, jak to probíhá. ^_^

V první řadě potřebujete nějaký studijní materiál.

K dispozici je knížka "Rules of the Road" v angličtině:
https://www.amazon.co.jp/dp/4990843339/

A pak jsou ještě tři další jazykové verze.
Čínština: https://www.amazon.co.jp/dp/4990843347/
Portugalština: https://www.amazon.co.jp/dp/4990843355/
Španělština: https://www.amazon.co.jp/dp/4990843363/

Když jste si dostatečně jistí, že zvládnete napsat test, můžete se vydat do některé z autoškol, umožňující vámi zvolené oprávnění získat.

Já měl u gentsuki v Osace dvě možnosti:
Kadoma: https://goo.gl/maps/XRQdxG6gdZko2DmK8
Komyoike: https://goo.gl/maps/Y2LUPUmhoU2kvG4G9

Mám blíže tu druhou, takže jsem jel tam.

Je dobré přijet někdy kolem 8:30, protože od 8:45 začíná příjem žádostí. Lidí už tam bude tou dobou stejně plno, takže čekání ve frontě se asi nevyhnete. Ale na druhou stranu to jde celkem rychle, takže netřeba chodit se zbytečně velkým předstihem. Každopádně, s sebou potřebujete mít Resident card (住民票), fotku (30*25mm), Residence card (在留カード), obyčejnou tužku a gumu, a peníze. (místo Residence card může být i My number card) Po vyplnění žádosti (zelený formulář, ale raději se zeptejte) následuje zaplacení poplatku 1500 jpy za test. S žádostí vás pak pošlou k jednomu okýnku pro razítka. (tady budete potřebovat tu fotku, a ukázat Residence card) Pak následuje krátký test zraku. (klasika - kde kružnici kus chybí - nahoře, dole, atd + barvy) Po testu zraku všechny papíry odevzdáte u dalšího okýnka, a jdete čekat na test. Je 48 otázek, a z toho poslední dvě jsou trojité. Systém ano / ne, musíte mít správně 90% a máte na něj 30 minut. (samozřejmě k dispozici v angličtině, a těch dalších třech jazycích)

Pokud test neuděláte, jdete domů, a přišli jste jen o těch 1500 jpy. Pokud ano, dostanete k vyplnění další papíry. (jízdy, a žádost o vydání řp) Teď musíte zaplatit 4500 za jízdy, a přesunout se na parkoviště. Dostanete k zapůjčení helmu a chrániče. (které mi neustále padaly, takže jen další věc navíc, na kterou si musíte dávat pozor) Tady trénujete manipulaci s motorkou, rozjezd, zastavení, atd.. Trvá to cca do jedné hodiny odpoledne. Pak je pauza, během které si můžete dát oběd. Současně musíte zaplatit 2050 jpy za žádost o vydání řp, a vytvořit si pin kód. To probíhá pouhým naťukáním dvou čtyřčíslí na dotykové obrazovce, a zadáním pokynu k tisku. Nic dalšího se nevyplňuje, ani jméno. Vyjede vám papírek s čárovým kódem, který budete potřebovat později. Následuje ještě video o bezpečnosti silničního provozu, a nějaké povídání. Vše jen v japonštině, takže tady už je potřeba jen sedět a sledovat. Pak následuje focení na samotný výdej řidičáku. (ta fotka, co jste si přinesli, se použije jen na formulář) A u focení se scanuje ten papírek s pinem, který jste si vytvořili o pauze na oběd. Během pár minut je hotovo, a řidičák hned na místě dostanete. ^_^

Celková cena je tedy 8050 jpy, a včetně cesty tam i zpět mi to zabralo 10 hodin.
Před sledováním videa o bezpečnosti dostanete nějaké brožury:Čekání na jízdy: Řidičák:
(jako nováček máte dobu platnosti na zeleném podkladu. po třech letech dostanete modrou, a po dalších třech letech zlatou, a k tomu platnost 5 let. samozřejmě za předpokladu, že po celou dobu budete bez provinění)