středa 29. dubna 2020

Seiko 0624-5000 - Lemon Face
Nedávno se mi podařilo sehnat za relativně dobrou cenu Seiko 0624-5000 - jedny z prvních digitálek (1974) z rodiny Quartz LC. Kupoval jsem je jako nezkoušené, což většinou znamená "zkoušel jsem je, ale nefungují". Ale protože prodejcem byl obchod, nikoliv soukromá osoba, byla přeci jen trochu větší šance, že prodejce říká pravdu. A měl jsem štěstí - vnitřek čistý, baterie nevytekla. Po vložení nové baterie ovšem jen svítila žárovka displeje. Zkusil jsem tedy baterii několikrát vyjmout a znovu vložit, a různě přepínat režim nastavení / provoz, a po několika pokusech se hodinky rozeběhly.
Takže jen trochu vyčistit, a mohly by být dobré. Také jsem si na displeji všiml škrábance. Původně jsem chtěl vyměnit polarizační filtr, ale nakonec to nebylo nutné, protože i když byl škrábanec hluboký, podařilo se mi ho odstranit - brusný papír #800 a #2000 a následně lapovací pasta #15000.
Zde jsou detailnější fotky před a po:

Další problém byl poněkud pomalý refresh displeje. Zde je video původního stavu:
Jediná věc, co se v tomto případě dala zkusit, je výměna kondenzátorů. Podle značení to vypadá, že tu jsou dva kondenzátory 470nF. Jeden z nich měl při měření hodnotu zhruba poloviční, druhý se těm 470 nF blížil více. Já tu mám v SMD provedení jen 1uF, což se ukázalo jako ideální, protože dva do série na délku zhruba odpovídají těm původním.

Zde je video po výměně, takže myslím, že problém byl úspěšně vyřešen. ^_^