neděle 19. července 2020

Honda Dio (AF34) - výměna závaží variátoru

Nedávno začala moje Honda vydávat klapavý zvuk, pokud jsem stál na volnoběh třeba na křižovatce:
Pokud jsem trochu přidal plyn, klapání přestalo. Může to způsobovat buď volný řemen, nebo opotřebovaná závaží variátoru.

Vedlejší problém byl i limit maximální rychlosti někde na 48 nebo 49 kilometrech za hodinu. Víc už scooter nezrychlil ani po výraznějším přidání plynu. Jen jednou se mi podařilo dostat se přes tento limit, když jsem těch 48 hm/h držel delší dobu - scooter pak náhle zrychlil přes 50 km/h, což taky ukazuje na vytlačené plošky na závaží, přes které se závaží v jednom okamžiku převalila, a scooter náhle zrychlil.

Rozhodl jsem se vyměnit obojí, protože vůbec netuším, kdy tyto věci měnil předchozí majitel.

Nejdřív bylo ale potřeba vůbec zjistit, jaká závaží jsem měl instalovaná. Podle informací na internetu by to pro 50cc motory mělo být 4 až 8 gramů. Na hmotnosti závaží závisí to, kdy bude variátor "řadit" - čím nižší hmotnost, tím vyšší otáčky jsou potřeba, aby odstředivá síla překonala tlak pružiny.

Takže sundat kryt filtru, a nějaké další související plasty:

A nyní lze sundat samotný kryt variátoru a hnacího řemene:Ještě šel sundat náhon elektrického startéru (vlevo nas ozubeným kolem):A to je tak všechno. Pro další postup je potřeba nějak blokovat celou soustavu variátoru, protože jinak se samozřejmě všechno točí, a nejde to povolit. To znamenalo koupit speciální nástroj:

https://www.amazon.co.jp/gp/product/B00INU3I08/

S pomocí výše zmíněného (a taky trubky ze sedačky na kolo nasazené na ráčně ^_^) se mi podařilo variátor rozebrat:


A zjistil jsem, že závaží jsou dost opotřebovaná, a váží 11 gramů.Stačilo tedy už jen koupit nová závaží, a vyměnit je.
To jsem dnes udělal, a klapavý zvuk přestal:
Maximální rychlost ještě nemám úplně otestovanou, ale co jsem tak rychle zkusil na rovince od našeho baráku k nejbližší křižovatce, tak přes těch 50 km/h to jde hladce. ^_^