neděle 10. ledna 2021

Honda Dio (AF34) - konstrukční vada generátoru

 Tenhle problém začal nenápadně už někdy krátce po tom, co jsem si scooter pořídil. Občas se stalo, že motor po nastartování zhasl, a opětovný start byl obtížný. Až někdy v druhé půlce minulého roku se stav zhoršil tak, že bylo nemožné nastartovat elektrickým startérem, a i s použitím kick startu trvalo dost dlouho, než se motor konečně rozběhl, a zůstal běžet.


S pomocí internetu jsem začal zjišťovat, čím by to tak mohlo být. A možných příčin nebylo málo - špatná baterie, komprese, svíčka, zapalovací cívka, palivová pumpa, reed valve, auto choke, ucpaný karburátor, špatné vakuum, špatné těsnění klikové hřídele, a možná nějaké další věci.


Baterii jsem měřil někdy v létě, a tou dobou se zdála být dobrá - cca 12,7 voltů. Tak jsem postupně začal kontrolovat vše ze sezamu. (a v průběhu toho dokupovat různé speciální nástroje / nářadí) Celý proces tak trval několik měsíců, ale nic z toho nepomohlo, tak jsem se nějak dostal zpět k baterii, která už měla jen 12,3 voltů, což už je špatné. Ale pro mně to byla samozřejmě dobrá zpráva, protože konečně jsem měl něco, čeho jsem se mohl chytit - a navíc to byl elektrický problém, což jsem věřil, že nějak rozchodím. Narozdíl od potencionálního problému s motorem. Kromě problémů se startováním bylo také prakticky nemožné seřídit karburátor. Když jsem ho po aktivaci auto choke nastavil tak, aby motor na volnoběh nezhasl, tak při vysunuté jehle auto choke (vysunuté z karburátoru, tz. studené auto choke) byly volnoběžné otáčky tak vysoko, že se zadní kolo točilo.


Každopádně, baterie nedobíjela zjevně kvůli tomu, že generátor nedával potřebné napětí. Na jeho výstupu bylo pouze necelých 11 voltů. (správně má být cca 14 - 15 voltů za regulátorem, takže z generátoru je potřeba ještě o něco víc)Jedním z potřebných speciálních nástrojů je flywheel puller. Flywheel je totiž na kuželu, takže jinak to prostě sundat nejde. (a i se speciálním nástrojem to není jednoduhé)
Když se podařilo flywheel sundat, hned jsem viděl potencionální problém - dráty vinutí nebyly letované, ale držel je na místě pouze kus plechu, a kontakt byl realizovaný hranou tohoto plechu, která se zařezávala do drátu, podobně jako u wago svorek, nebo podobných systémů rychlé montáže, což není vůbec dobré. (osobně se divím, že to tolik lidí používá, ale holt není potřeba ani šroubovák, ani pájka, jen zasuneme drát, a "hotovo")Než jsem začal cokoliv dělat, proměřil jsem odpor vinutí, a vše odpovídalo hodnotám v manuálu, což bylo trochu zklamání, ale řekl jsem si, že to zkusím proletovat, a třeba dostanu dva až tři volty navíc. Po úpravě to vypadalo takto:A výsledek mě opravdu překvapil - napětí na výstupu generátoru se v podstatě zdvojnásobilo - 20 voltů na volnoběh, a až 25 když přidám plyn.Sice vše není ještě úplně perfektní, ale oproti tomu, jaké to bylo předtím, je to nádhera. Včera jsem nastartoval elektrickým startérem na první pokus. Ještě budu sledovat baterii, jestli se dobře dobije, a také mám na cestě jinou CDI jednotku, protože tohle také může mít velký vliv na běh motoru. (i když třeba funguje, tak s novou CDI motor poběží stabilněji)


Každopádně nechápu, proč generátor neměl konce vinutí letované. Starší i novější modely to tak mají. Asi v Hondě zrovna v době výroby mého modelu zkoušeli nějakou optimalizaci výrobních nákladů, nebo co. 


Generátor AF24 a AF68 - oba letované. (stejnou konstrukční vadu jako AF34 má i generátor AF35 a AF38)